MALATYA TABİP ODASI UYARIYOR!

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka artışı en yüksek üçüncü il olarak açıklanan Malatya'nın Tabip Odası Başkanı Dr. Erol Karaaslan, RS FM'de Atilla Güner'le Akşam Postası'na konuk oldu.

Vaka artışlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Karaaslan, "Malatya çok fazla göç veren illerden birisi, özellikle İstanbul, İzmir gibi büyük illere. Bu süreçte bayramdan dolayı nüfus hareketliliği oldu. Mevsimsel olarak düğün, sünnet de eklenince, diğer illerimizde olduğu gibi genel sonuç ortaya çıktı. Belliydi böyle olacağı, bekliyorduk doktorlar olarak" ifadelerini kullandı.

'Yetkililerin çok dikkat etmesi çok önem arz ediyor'

Karaaslan, şöyle devam etti:

"İstanbul'dan çok ciddi sayıda ziyaret için gelenler var. Kayısının hasat dönemi tam da bu döneme denk geldi. Mevsimsel işçi hareketliliği de oldu. Malatya'nın yaşamış olduğu bu zirveyi muhtemelen büyük şehirlerimizde yakın bir zaman görebiliriz. Yetkililerin çok dikkat etmesi çok önem arz ediyor."

'İstanbul'a dönen 14 gün izole olsun'

"Malatya gibi pandeminin yoğun yaşandığı bir ilden dönlüyorsa vatandaşlarımız telefon var, iletişim araçları var, hem kendimizi hem de sevdiklerimizi korumak istiyorsak bir miktar kendimizi izole etmemiz gerekiyor" uyarısında bulunan Karaaslan, şunları söyledi:

"Çünkü virüs aksi halde kargo gibi İstanbul'a taşınmış olur. Bilimsel olarak 14 günlük süre çok önemli. İstanbul'da beklediğimiz dalgayı böyle çok kolay atlatabiliriz. Kalabalıklara karıştığımız anda çok ciddi tehlikeler bizi bekliyor."

Osman Müftüoğlu uyardı: Dalga değil tsunami tehdidi var

Mayıs ayı başlarından beri Dr. Mehmet Ceyhan’ın da benim de üzerinde hassasiyetle durduğumuz iki sayısal veri var. Birincisi, günlük vaka sayıları. İkincisi ise günlük iyileşen hasta rakamları. O zaman da bu iki rakam arasındaki oranın önemini belirtmiş, altını ısrarla çizmiştik ve demiştik ki: “Ne zaman ki iyileşen hasta sayısı günlük yeni vaka sayısının üzerine çıkar, ikisi arasındaki makas açılır, işte ancak o zaman rahat bir nefes alabiliriz.”